CZ | SK | EN

↓ Skočit na navigaci


Åsnes

Åsnes

Značka jejíž vznik sahá až k roku 1910...

Z historie Åsnes

Po 90 let vyráběl Åsnes robustní lyže pro skitouring a expedice. Samotná historie značky Åsnes začíná v roce 1910, kdy Arne Åsnes, nejstarší ze šesti bratrů, dostal práci v lyžařské továrně Hagen v Christiania (dříve se tak jmenovalo hlavní město Oslo). Zde se Arne naučil vše o lyžařském průmyslu a v průběhu roku 1913 zde už pracovali čtyři bratři Åsnesové.

Dva z nich v roce 1922 odcestovali zpátky do rodného Straumsnes a tradičním způsobem ve stodole na farmě začali s výrobou prvních lyží. Průběžně se do výroby zapojili i ostatní bratři. Ze začátku neměli moc finančních prostředků, za to motivace a přesvědčení v dobrou a tvrdou práci jim nechyběla. Za potřebný materiál pro výrobu lyží platili rybami.

Åsnes má dlouhou a bohatou historii založenou na tvrdé práci a opravdové kuráži. Rodina Åsnesových postavila svou první továrnu v roce 1933 a v roce 1937 založili společnost Åsnes Ski AS, kdy také obdrželi první velkou objednávku od norské armády. 1948 byl rokem kritickým, protože továrna vyhořela. Během dvou let se za pomocí rodiny a přátel podařilo továrnu opět obnovit. V průběhu několika let se výroba lyží Åsnes postupně rozšiřovala a tím i prostory továrny, která měla přes 2500 metrů čtverečních.

Vrcholem značky Åsnes se stal rok 1977, kdy vyrobili 137 tis. párů lyží. Následujících pár let zažili nepatrný útlum, který však netrval dlouho. Zpět do hry Åsnes v roce 1985 vrátily telemarkové lyže, které v tu chvíli zažíval obrovský boom.

Současná tvář Åsnes

Roku 2014 představil Åsnes tři nové modely pro alpskou turistiku (ski touringové lyže), kterou vyvinuly ve spolupráci s Kjetil Isaksen.

Zároveň jsou nově v nabídce Åsnes speciálně upravené lyže pro lovce a myslivce. Model Kongsvold je navržen přesně pro pohyb po hustých lesích. Tento model je dodáván bez ocelových hran, aby se o ně nemohli poranit psi.

V portfoliu Åsnes můžete naleznout lyže: backcountry, běžkařské, expediční, skialpinistické, freeride, lovecké.

V nabídce značky Åsnes je dále potřebné vybavení jako:

tulení pásy (syntetické i z mohéru) - patkové i bezpatkové (které se uchycují pouze ve střední části lyže a to pomocí speciálního systému SKINLOCK)
expediční, skialpinistické a běžkařské hole
originální Åsnes vak na lyže
lepidlo, impregnace a vosk na tulení pásy

Lyže Åsnes jsou jedinečné patentovaným systémem SKINLOCK, který umožňuje velmi snadno a rychle nasadit a sundat stoupací pásy. Pásy se nenachází po celé skluznici, ale pouze ve střední částí pod vázáním. Pás je možné upravit (zkrátit) dle vlastní potřeby.

Prověřeno polárníky - začátkem roku 2012 Aleksander Gamme došel sám na lyžích bez podpory jako první člověk na Jižní pól a zpět. Trvalo mu to 87 dní a za tu dobu ušel přes 2270 km. Aleksander je v Norsku známý jako novinář a dobrodruh - dosáhl vrcholu Everestu a přejel shahru na dvojkole. Při své rekordní cestě například používal backcountry lyže Åsnes Amundsen.

Cecilie Skog - je jedinou ženou na světe, která dosáhla Severního a Jižního pólu, vylezla na Mount Everest a také na ostatní nejvyšší hory kontinentů (Seven Summits). Åsnes ve spolupráci s ní vyvinulo speciální backcountry edici Cecilie Fjellski, která je jedinečná svým osobním designem.


↑ Nahoru


↑ Nahoru